ul. Toruńska

Opublikowano 5 kwietnia 2012 w kategorii Budynki, Ulice oraz place

W pierwszym poście na historycznym fotoblogu dawnywloclawek.pl postanowiłem zamieścić zdjęcia wykonane na ulicy Toruńskiej we Włocławku, najprawdopodobniej w okolicach 1961 roku.

Oczywiście o ile w przypadku pierwszych dwóch fotografii nie ma żadnych wątpliwości co do miejsca wykonania zdjęć, o tyle w kwestii trzeciego takowe się pojawiają. Jak udało mi się jednak ustalić obecna ulica Wyszyńskiego w tamtych latach była właśnie przedłużeniem Toruńskiej, stąd też zdecydowałem się zamieścić te zdjęcia razem.

Dawny Włocławek - ul. Toruńska

Dawny Włocławek - ul. Toruńska

Dawny Włocławek - ul. Toruńska

W kwestii ostatniego zdjęcia w tym wpisie mam duży problem z umiejscowieniem go na aktualnej mapie Włocławka. Zabudowania widoczne po prawej stronie fotografii wskazują, że raczej nie mogła to być ówczesna Toruńska w stronę Wisły. Jeżeli zatem ktoś ma jakikolwiek pomysł gdzie mogło zostać zrobione poniższe zdjęcie proszę o stosowną adnotację w komentarzach.

Dawny Włocławek - ul. Toruńska

Zobacz również

Komentarzy do wpisu: 11

 1. Moim skromnym zdaniem dwa ostatnie zdjęcia przedstawiają ul. Królewiecką (zdjęcia wykonane na skrzyżowaniu ul. Piekarskiej/Złotej/Królewieckiej).

  (4)(0)
 2. oh, panie kizmo. na zdjęciu widnieje ulica Królewiecka wraz z dwiema charakterystycznymi kamienicami. Zdjęcie nr 1 było zrobione ze skrzyżowania Piekarskiej, Królewieckiej i Złotej w kierunku Wisły. Dalej widać narożną kamienicę Królewiecka/Żabia i fragment budynku banku. Zdjęcie nr 2 przedstawia narożną kamienicę. Zrobiono je ze skweru, na którym obecnie stoi blok i sklepy. Wcześniej (do 1939 r.) stała tam synagoga. Pozdrawiam i gratuluję strony.

  (2)(0)
  • Zdjęcie nr 1, czyli nr 3 ;)
   Dzięki za informacje. Tak jak napisałem na stronie "O projekcie" nie dysponuję pełną wiedzą na temat przedstawianych miejsc, ale dzięki merytorycznym komentarzom uda się lepiej skatalogować materiały.
   "Pomysł" na oznaczenie zdjęć jako ul. Toruńska wziął się z napisu na kartce (autorstwa fotografa), w którą zawinięte były negatywy - jak widać coś musiało zostać przez lata zamienione...

   (0)(0)
   • stare zdjęcia mają to do siebie, że czasem podpisuje je autor, a czasem rodzina po jego śmierci i często się coś może nie zgadzać:)

    (0)(1)
   • tak, ale te na pewno były podpisywane przez autora - łącznie z parametrami ekspozycji oraz wywoływania ;)

    (0)(0)
 3. no to coś nie zagrało;)

  (0)(0)
  • Te trzy kamienice z ul. Królewieckiej to zabytki z XVIII wieku - jedne z nielicznych, tak starych zabytkowych budowli świeckich w mieście. W środkowej pod numerem 14 mieściła się niegdyś włocławska loża masońska, a w rogowej od Piekarskiej (nr 16) w początkach XX wieku była siedziba Syndykatu Przedsiębiorców Kujawskich.
   A co do Toruńskiej, to ta ulica zaczynała się od katedry. Podkreślam: zaczynała się, a nie "była przedłużeniem". Odcinek od Gdańskiej do Wienieckiej został przemianowany na kard. Wyszyńskiego w latach 90. XX w.

   (1)(0)
   • Dziękuję za interesujący komentarz. Muszę koniecznie wybrać się w to miejsce w najbliższym czasie i zrobić zdjęcie dla porównania - jakoś na co dzień pewnych rzeczy się nie zauważa.

    (0)(0)
   • Ulica Toruńska zaczynała się nie od ul. Gdańskiej tylko od mostu i kończyła na ówczesnej granicy miasta (wtedy na wysokości dzisiejszej Hutniczej)

    (1)(0)
 4. w jednej z kamienic mieściła się szkoła podstawowa do której uczęszczał zdobywca bieguna północnego /dokonał tego za pomocą aeroplanu/.

  (0)(2)
 5. Zastanawiam się na którym odcinku ul. Toruńskiej były robione dwa pierwsze zdjęcia i wydaje mi się tak blisko skarpy ulica biegła tylko na odcinku za szkołą muzyczną i rzeźnią (od strony Wisły) a magazynem olejów i smarów CPN (od strony torów kolejowych). Nie przypominam sobie żadnego innego miejsca położonego tak blisko

  (0)(0)

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

osiem × = 16