ul. 3 Maja

Opublikowano 7 kwietnia 2012 w kategorii Ulice oraz place

Zdjęcia przedstawiają deptak, czyli ulicę 3 Maja. Jak widać kilkadziesiąt lat temu szlak łączący Plac Wolności ze Starym miastem tętnił życiem, i to bynajmniej nie takim jak teraz. Pierwsze zdjęcie robione najprawdopodobniej przed skrzyżowaniem z ulicą Przedmiejską, natomiast drugie fotograf wykonał z samego skrzyżowania.

ul. 3 maja we Włocławku

ul. 3 maja we Włocławku - widok w stronę Starego Miasta

Trzy poniższe zdjęcia przedstawiają motocyklistów zrzeszonych w PTTK, zbierających się na ul. 3 Maja do jednego z kolejnych rajdów.

ul. 3 maja we Włocławku - motocykliści

ul. 3 maja we Włocławku - motocykliści

ul. 3 maja we Włocławku - motocykliści

Zobacz również

Komentarzy do wpisu: 11

 1. Mała korekta - Pierwsze zdjęcie robione przed skrzyżowaniem z ulicą Przedmiejską, natomiast drugie fotograf wykonał z samego skrzyżowania.

  (0)(0)
  • Dziękujemy za sprostowanie, treść zostanie poprawiona :)

   (0)(0)
   • Owszem, ze skrzyżowania - ale ze skrzyżowania ulic 3 maja z Placem Wolności. Warto też zauważyć, że jeśli zdjęcie wykonano przed rokiem 1956 , to ulica 3 maja wówczas nazywała się ulicą Józefa Stalina

    (0)(0)
   • Owszem, zarówno obecna ul. 3 Maja jak i Plac Wolności nosiły imię Józefa Stalina, jednak mało prawdopodobne żeby akurat te konkretne zdjęcia pochodziły sprzed 1956 roku - o ile dobrze pamiętam to na negatywach napisane było "1958"...

    (0)(0)
 2. Korekta do zdjęć z motocyklistami: to nie ul. 3 Maja tylko Plac Wolności! A dokładnie pierzeja od ul. 3 maja do Przechodniej. Motocykliści stoją pod Barem Mlecznym (napis na murze nad witrynami niewyraźny, ale jest). Te budynki nieco się zmieniły, bo cały kwartał 3 Maja-Plac Wolności-Przechodnia-Przedmiejska był remontowany w latach 70. w ramach zamierzonej wówczas rewaloryzacji Śródmieścia. Miało być rewaloryzowane całe, ale tylko na tym kwartale się skończyło.
  A co do zdjęć 1 i 2, to dopowiem, że pierwsze jest zrobione istotnie sprzed skrzyżowania z Przedmiejską - na rogu jest sklep Centrali Rybnej (nad wejściem - litery CR), a drugie zdjęcie - z Placu wolności. Tu po prawej na rogu jest Drogeria. Była największa i najbardziej elegancka w mieście.

  (0)(0)
  • Doprawdy chylę czoła przed taką wiedzą i pamięcią :)

   (0)(0)
  • Zdjęcia motocyklistów pochodzą najprawdopodobniej z września 1958 roku - możliwe?

   (0)(0)
 3. Fajna sprawą było by wydrukowanie tych zdjęć w formacie A0 i postawienie ich na stelażach w pobliżu miejsc w których zostały wykonane. Szczególnie te z rejonu śródmieścia. Myślę, że fajnie by się to w pisało w program rewitalizacji starówki. Fajne by było, w miarę możliwości, umieszczenie tych zdjęć jakoś na stałe w pobliżu miejsc wykonania.

  (0)(0)
 4. Zdjęcia z motocyklistami pokazują Plac Wolności - obecnie 3/4. W głębi widać budynek obecnie PZU i dalej WSH

  (0)(0)
 5. Te 3 ostatnie zdjęcia - dla porządku - można przypisać do Placu Wolności - na 100%

  (0)(0)

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

1 × siedem =