Tajemnicza ulica

Opublikowano 18 kwietnia 2012 w kategorii Ulice oraz place

Nie mam żadnego pomysłu gdzie zostały wykonane zdjęcia, które zamieszczam w tym poście. Ulica oraz budynki na pierwszy rzut oka wydają się mało charakterystyczne, jednak mam nadzieję że dzięki bogatej wiedzy osób odwiedzających stronę uda się zlokalizować miejsce ich wykonania.

Dawny Włocławek - zdjęcia archiwalne

Dawny Włocławek - zdjęcia archiwalne

Dawny Włocławek - zdjęcia archiwalne

Zobacz również

Komentarzy do wpisu: 21

 1. Brzeska??

  (0)(0)
 2. Moim zdaniem na 99% jest to ul. Wiejska zaraz przy rondzie kokoszka, te kamienice są identyczne tylko teraz bardziej zruinowane.

  (1)(0)
 3. Brzeska 13

  (0)(0)
 4. A nie Grodzka?

  (0)(0)
 5. Może dałoby się coś odczytać z tabliczki przy wejściu na 2 zdjęciu...

  (0)(0)
 6. to jest ul.Wiejska 1 przy dzisiejszym rondzie,poznaje...

  (0)(0)
 7. CODZIENNIE PRZECHODZE OBOK,TE SAME DRZWI,NA BANK POCZATEK WIEJSKIEJ NA KOKOSZCE...

  (0)(0)
 8. Może to być nieistniejący już budynek na ulicy Szpichlernej

  (0)(0)
 9. 2 zdjęcie to jest to samo miejsce tylko dalszy ciag budynku (w prawo). Można popatrzec np. na układ tynku (identyczny kształt) pod oknem i dach. Moim zdaniem to ul. Brzeska (był tu kiedyś zakład fotograficzny Dowmonta). Może ktoś pamięta kiedy to było - wtedy wisiały gabloty ze zdjęciami.

  (0)(0)
  • Korekta mojego postu:
   Zakład fotograficzny Dowmonta był pod numerem Brzeska 13. A ten budynek to numer 9. Jest , moim zdaniem, podobny do tego Brzeska 13. Pod adresem Brzeska 9 teraz jest pusty plac.

   (0)(0)
 10. Pod adresem Brzeska 9 jest rzeczywiście pusty plac, ale nie po takich budynkach, jak te na zdjęciu. Tam stał dom parterowy, ale na wysokim cokole (tzn. miał piwnice wychodzące ponad grunt na jakiś 1 metr, czyli wysoki parter), dach też wysoki, mansardowy. Dom był trochę podobny do tych trzech kamienic z Królewieckiej. Chyba pochodził z I poł. XIX w., może nawet z XVIII. Bardzo się dziwię, że został rozwalony, bo raczej trzymał się dobrze, ale cóż...
  Więc trzeba szukać dalej. Ponieważ rzadko teraz bywam we Włocławku, więc sam nie mogę przeprowadzić śledztwa, a trzeba by rzecz sprawdzić "organoleptycznie". Więc pozwolę sobie podpowiedzieć kierunek badań. Jeśli istotnie jest to numer 9 (a wszystko na to wskazuje), to trzeba szukać posesji na początku danej ulicy po jej lewej stronie, czyli tu, gdzie numery nieparzyste. Numeracja ulic we Włocławku ustalona jest Z BIEGIEM WISŁY oraz OD WISŁY.
  Mój typ to: Starodębska 9 - naprzeciwko obecnej ul. Mikołaja Reja. Przy czym domu numer 9 może już nie być, ale nr 11 chyba jeszcze istnieje. Jeśli to nie Starodębska, to trzeba jeszcze sprawdzić trzy adresy, biorąc pod uwagę, że i tam mogły zajść zmiany:
  1. Kaliska 9 (za PRL-u Stanisława Dubois);
  2. Długa 9 (Janka Krasickiego);
  3. Kapitulna 9 (Jana Polewki).
  Sprawdzajcie, włocławianie. Do dzieła!
  :-)

  (0)(0)
  • Podczas długiego weekendu sprawdzę wszystkie typy i dam znać :)

   (0)(0)
 11. Sorry! Jeszcze jeden typ:
  4. Biskupia 9 (za PRL-u Franciszka Olejniczaka. :-)

  (0)(0)
 12. Mogła by też być ulica Młynarska. Przyglądając się zdjęcią może to być jedna z jakiś głównych ulic. Biorąc pod uwagę budowe nawieżchni drogi ponieważ większość miała tzw. kocie łby a tu widzimy gładką powierzchnię co na tamte czasy było jeszcze rzadkością...

  (0)(0)
 13. Sprawdziłem naocznie! To Starodębska 9 (niższy budynek) i Starodębska 11 (wyższy, z trójdzielnym oknem). Domy stoją do dziś, choć w bardzo złym stanie i niewątpliwie ich koniec bliski. Poprzerabiane okna, każde od Sasa do Lasa. Pod jedenastką jakiś sklep, a okno trójdzielne częściowo zamurowane. Duże zmiany zaszły naprzeciwko - skąd fotograf robił zdjęcie. Wówczas fotografował tę dziewczynkę z jakiegoś parterowego okna. Wygląda na to, że już wtedy była tam jakaś ruinka. Teraz stoją nowe kamienice.

  (0)(0)
  • Koniecznie muszę zrobić zdjęcie dla porównania... Dziękuję za rozpoznanie! :)

   (0)(0)
 14. Jestem pewny na sto procent ze jest to ulica Starodebska 9 a właścicielem tego domu był Pan B. Malecha a obecnie jego córka

  (0)(0)
 15. Ul Brzeska naprzeci Prokuratury.

  (0)(0)

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

pięć + = 14