Śródmieście, odc. 3

Opublikowano 15 września 2012 w kategorii Budynki, Ulice oraz place

5 zdjęć z odnalezionych kilka dni temu kolejnych negatywów. Na opakowaniach napisane było, że zostały wykonane w 1953r. Są to więc  najstarsze fotografie spośród wszystkich prezentowanych do tej pory na stronie DawnyWloclawek.pl. Na zdjęciach widać m.in. ulicę Zduńską oraz halę na Zielonym Rynku.

Dawny Włocławek - Śródmieście

Dawny Włocławek - Śródmieście

Dawny Włocławek - Śródmieście

Dawny Włocławek - Śródmieście

Dawny Włocławek - Śródmieście

Zobacz również

Komentarzy do wpisu: 15

 1. Zawsze zastanawiałam się jak dawniej wyglądała Zduńska :P

  (0)(0)
 2. PIERWSZE ZDJĘCIE TO KRÓLEWIECKA TAK ?/?

  (1)(0)
  • Tak, to najpewniej Królewiecka.

   (0)(0)
   • żadna tam Królewiecka to ul.Obrońców Stalingradu

    (0)(1)
   • Maćku, ja też pamiętam czasy różnych Obrońców... Bojowników... i inne takie PRL-owskie wymysły. Na szczęście moja św. pamięci Babcia była odporna na takie barbarzyństwa i nauczyła mnie, że chleb kupuje się na Św. Antoniego, a nie jakiegoś tam Marchlewskiego. Miała rację:)))

    (5)(0)
 3. DZIŚ Królewiecka, w PRL Obrońców Stalingradu, DAWNIEJ Królewiecka.
  :-)

  (2)(0)
 4. NA PIERWSZEJ FOTOGRAFII, W BIAŁYM DOMKU PRZEZ WIELE LAT BYŁ ZAKŁAD REPASACJI POŃCZOCH

  (0)(0)
  • To już zdecydowanie historyczne wspomnienie pod tytułem: "nieistniejące miejsca, umarłe zawody". Mam mgliste wspomnienia z wizyt mojej mamy w podobnych zakładach usługowych. Jakieś wczesne lata siedemdziesiąte ubiegłego wieku. Czy był to rzeczony biały domek? Nie pomnę. Tak, czy inaczej, na zdjęciu uwieczniono ulicę Królewiecką, krzyżującą się (tuż za zaprzęgiem konnym) ze Zduńską.

   (1)(0)
   • Mylisz się. Za furmanką jest Pl. Wolności. Widać Pomnik Wdzięczności przez zabudową i przetworzeniem go na Pomnik Żolnierza.

    (1)(2)
   • Do Kujawiaka: Jaki pomnik? Prawdopodobnie odnosimy się do różnych zdjęć. Skrzyżowanie ulic Królewieckiej ze Zduńską (bez względu na ich poprzednie chronologicznie nazwy), na tyle znacząco różni się od okolic Placu Wolności, że z pewnością nie przeoczyłbym detali tak charakterystycznych dla Włocławka, jak stojący do dziś w jego centrum "komin".

    (0)(0)
 5. Fotka nr 2 to bez wątpienia Zielony Rynek z ówczesną halą targową. Wspomnienie z roku 197... Dalej trudno skonkretyzować, jedynie tyle, że zdecydowanie bliżej siódemki - początek dekady, czyli moja niska podstawówka. Niestety, już wtedy skojarzenie z butwiejącą degradacją.

  (0)(0)
 6. Zdjęcia 3,4,5 to ul. Zduńska prawda?

  (0)(0)
 7. Dziękuję za udostępnienie nam znanych nam z dzieciństwa miejsc. Warto byłoby rozpropagować te zdjęcia w formie pocztówek.

  (0)(0)
 8. Na czwartym zdjęciu widać na narożniku po prawej stronie resztki muru cmentarnego.Pamiętam jeszcze na budynku mieszkalnym tablice nagrobne -ale to była już chyba Miedziana.

  (0)(0)

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

6 × = sześć