Południe + bonus

Opublikowano 29 czerwca 2012 w kategorii Ulice oraz place

Tym razem tylko cztery (pierwsze) zdjęcia dotyczą głównego tematu, natomiast ostatnie dwa (niemniej ciekawe) są uzupełnieniem wpisu.

Piąte zdjęcie przedstawia budynek przy ul. Słowackiego, w którym swoją siedzibę od kilkudziesięciu lat ma PTTK. Zdjęcie szóste przedstawia starą halę MHD na Zielonym Rynku.

Dawny Włocławek - Osiedle Południe

Dawny Włocławek - Osiedle Południe

Dawny Włocławek - Osiedle Południe

Dawny Włocławek - Osiedle Południe Dawny Włocławek - ul. Słowackiego, muzeum i PTTK

Dawny Włocławek - dawna hala MHD, Zielony Rynek

Zobacz również

Komentarzy do wpisu: 35

 1. Czy to widok ul. Kaliskiej w stronę miasta? Ta kapliczka na zdjęciu to ta blisko zbiegu ulic Kaliskiej i Zbiegniewakiej?

  (0)(0)
  • Stuprocentowej pewności nie mam, ale sądząc po bezpośrednim sąsiedztwie tego zdjęcia na kliszy z innymi pochodzącymi ewidentnie z Południa oraz po lesie widocznym na horyzoncie najprawdopodobniej to właśnie ta kapliczka.

   (0)(0)
 2. Niesamowite zdjęcia z Południa ! A są zdjęcia z budowy tam osiedla ?

  (1)(0)
  • Na razie na takie nie trafiłem, i niestety możliwe jest że takich nie ma... W jakich latach (mniej więcej) Południe było budowane?

   (0)(1)
   • Budowę rozpoczęto dopiero w 1980 roku

    (0)(0)
   • Budowe osiedla musieli zaczac wczesniej poniewaz bloki na Falbance oddawane byly w 1981 a to juz koncowe tereny osiedla patrzac od miasta

    (1)(0)
   • Ja w bloku na ul.Matejki 9 mieszkałam już w czerwcu 1980 roku. Pamiętam jak budowali szkołę podstawową nr 20.

    (1)(0)
   • Stare Południe zaczęto budować dużo dużo wcześniej, bo już w 1969 r. był oddany do użytku pierwszy blok na starym Południu, u zbiegu ulicy Kaliskiej i Dziewińskiej (52) :)

    (0)(0)
   • mieszkam w pierwszym bloku oddanym na osiedlu Południe. Jest to blok na ulicy łady 1- oddany do zamieszkania w czerwcu 1979 r

    (0)(0)
 3. hala MHD istniała jeszcze między 1963 a 1970 r

  (1)(1)
 4. Kapliczka z XIXw była tuż przy szlabanie przejazdu kolejki wąskotorowej, później została przesunięta. Zdjęć z lat 80-tych nie ma, ponieważ autor publikowanych zdjęć zmarł we wrześniu 1971r. Hala MHD znajdowała się w północno-zachodniej części targowiska "zielony-rynek" później Pl. 1Maja. Targowisko ze stołami i wozami konnymi oraz z obnośnym handlem wódką i ogórkiem a także pijawkami zajmowały cały plac (nie było wtedy Hali PSS-Społem). Zdjęcie muzeum i PTTK od strony ul Mickiewicza

  (4)(0)
 5. To ulica Kaliska (w tamtym czasie Stanisława Dubois) fotografowana od strony Falbanki. Po lewej widać kościół św. Stanisława a po prawej w oddali budynek piekarni PSS Społem. Ta największa wtedy, zmechanizowana piekarnia była nazywana "Gigantem".
  Kolejka wąskotorowa kursowała przez Michelin, Smólsk, Pikutkowo do Brześcia...

  A zdjęcie gmachu PTTK i Muzeum Kujawskiego jest odwrócone!
  :-)

  (1)(0)
 6. Tak, zdjęcie jest odwrócone, nie zauważyłem. Dodam tylko, że krzewy zasłaniają wejście do mieszkania prywatnego w którym w latach 60-tych mieszkał pan Rybarczyk jeśli dobrze pamiętam (był dozorcą i taką "złotą rączką". Prezesem PTTK był wtedy Pan Andrzej Podgórski, V-ce Prezesem Pan Antoni Sachajdak - autor zdjęć- późniejszy Prezes, sekretariatem i finansami PTTK zajmowała się Pani Halina Łygo Podobnie wyglądał w tamtych latach dziedziniec muzeum co mnie zmyliło, był taki czas, że nie było muru-ogrodzenia od strony ul. Mickiewicza, przepraszam. Ukłony dla Pana Macieja z Kujaw za ogromną wiedzę i pamięć

  (1)(0)
  • Wszystko zgadza się w 100% :-) Często chodziłam do PTTKu , byli tam wspaniali ludzie, umieli zarazić młodych zwiedzaniem swojego miasta i kraju.

   (1)(0)
 7. Tak, jak pisze Pan na zdj. 1 i 2 jest ówczesna ul. Stanisława Dubois fotografowana z okolic skrzyżowania drogi na Michelin i Brześć Kujawski (obecne rondo na Falbance). Widać niewielkie podnoszenie się ulicy w rejonie skrzyżowania i po lewej piękną sosnę ostaniec. Nie wiem, czy jeszcze stoi. Na zdj. 1 widać po prawej autobus typu Star N52 i przystanek PKS. Był on tuż poniżej skrzyżowania.
  Na zdj. 2 widać kolejkę przejeżdżającą ul. St. Dubois.
  Zdjęcia były robione przed ok. 1961 r. Potem zaczęły kursować nowsze autobusy Autosan.

  (0)(1)
  • Zdjęcia pierwsze to obecna ulica Kruszyńska. Po likwidacji kolejki w 1978 na jej trasie powstała trasa na Michelin. Interesuje się kolejami wąskotorowymi w regionie. Na dowód posiadam mapy sztabowe i kolejowe. Z których przebieg kolejki pokrywa się z obecna ulicą kruszyńską.

   (1)(0)
   • To chyba nie może być obecna Kruszyńska, ponieważ po lewej stronie wyraźnie widać kościół św. Stanisława (przy obecnej Wiejskiej). Możemy prosić o jakiegoś linka do wspomnianych map?

    (0)(0)
   • https://www.dropbox.com/s/4dift5alfgxln05/P38_S28_WLOCLAWEK.rar

    Mapa nie kłamie. Ponadto w źródłach historycznych można odnaleźć informacje, że jednym z powodów likwidacji kolejki była budowa ulicy kruszyńskiej. W 1908 linia cukrownicza z Brześcia kujawskiego dotarła do Włocławka. 22.04,1978 wszelki ruch został oficjalnie zawieszony. O 7 rano odjechał ostatni pociąg towarowy, a do11 godziny brygady kolejowe zerwały tory w miejscu budowy wiaduktu i drogi kruszyńskiej.

    (0)(0)
 8. Kapliczka mieści się na obecnej Kaliskiej (w okolicy Lidl'a). Chociaż mogę się mylić.

  (0)(0)
 9. Zd. 1 to pętla MPK na Falbance. Autobusy tego typu kursowały na poczatku działania komunikacj miejskiej na dwuch liniach. Jedną z nich była trasa Grodzka - pętla przy Willowej do Falbanki - pętla na zdjęciu.
  Zd. 3 zdjęcie zrobione na Krzywych Błotach od strony cegielni Falbanka. Biały trzypiętrowy budynek i komin przy nim z lewej strony, to piekarnia "SPOŁEM" o nazwie "JUBILEUSZOWA" zwana potoczni gigantem. tam gdzie stały snopki stoją obecnie domy jednorodzinne osiedla nazwanego Krzywe Błota. Oficjalne rozpoczęcie budowy "POŁUDNIA"miało miejsce w 1979 roku. Gościom dawano w prezencie okolicznosciowe kielnie z datą wydarzenia.

  (0)(0)
  • Ad. zdj. 1: Nie mam pewności, czy były to autobusy PKS, czy może MPK (mówiło się w Michelinie "PKS"), ale pamiętam, że około lat 1958-1959 autobusy takie jeździły przez Michelin do Nowej Wsi.

   (0)(0)
 10. Mój dziadek bardzo często wspomina wygląd Południa z tamtych lat. Świetnie było to teraz zobaczyć. Co do kapliczki to stoi ona na ul. Kaliskiej między bankiem a budką z kebabami po prawej stronie patrząc od strony Falbanki. Jej wygląd właściwie się nie zmienił poza tym, że została pomalowana.

  (0)(0)
 11. Tego szukałem - Cudowne zdjęcia, łza się w oku kręci. Niech nasze miasto ożywa we wspomnieniach

  (1)(0)
 12. który rok na dwóch pierwszych zdjęciach ?

  (2)(0)
 13. jednostka E

  http://img69.imageshack.us/img69/4069/ktec.jpg tutaj widac materiały na budowe Koscioła NMP na rogu Robotnicza Kapitulna. W dali widac las po prawej gdzie obecnie przy nim jest ul. Kapitulna. Ten lasek po lewej to wydaje mi sie ze to ten przy obecnej Szkole nr 23

  (1)(1)
 14. jednostka E

  http://img849.imageshack.us/img849/1694/fdgr.jpg tutaj blok na ul. Krasińskiego gdzi przy nim jest obecnie lewiatan z prawej strony

  (0)(0)
 15. Na tej stronie można nawet obejrzeć rozkład jazdy wąskotorówki z wykazem stacji aż do samego Sompolna
  http://opencaching.pl/viewcache.php?cacheid=18099

  (0)(0)
 16. Nie dotyczy to osiedla Południe a wąskotorówki. Nie wiedziałem do niedawna nic o tym, że wąskotorówką można było dojechać również do Wieńca Zdroju http://www.fpkw.org/?p=680

  (0)(0)
 17. ...Południe , moja dzielnica .Początkowo ul. Płowiecka , a później przeprowadzka na Jed.E ul.ZWM hmmm....zmieniona na Krasińskiego
  ...a co do wąskotorówki pamietam jak z ojcem motocyklem wzdłuz niej jeździliśmy za Kruszyn....

  (0)(0)
 18. Witam!
  Po pierwsze ogromny szacunek dla publikacji zdjęć. Dla mnie po prostu... brak słów. Jednakże, jeśli mogę się podzielić, mam kilka sugestii co do komentarzy poniżej wynikających z analizy zdjęć. Zdjęcie nr 1 powinno być zamienione ze zdjęciem nr 2. Dlaczego? Otóż fotografujący ujmując kadr na zdj. nr 2 był przy sośnie rosnącej po lewej stronie (widać konar sosny w prawym górnym rogu) kadrował pomiędzy torowiskiem a ul. Kaliską, w tle widać lokomotywę kolejki wąskotorowej z bodaj trzema wagonami przejeżdzającej ulicę Kaliską, na ulicy Kaliskiej są: wóz konny (koń po lewej stronie dyszla), rowerzysta z pakunkami i motocyklista (mniej istotny). Teraz zdjęcie nr 1. Fotografujący zmienił pozycję kadrowania, przemieścił się bliżej w kierunku do obecnego ronda Falbanka, jest już za torowiskiem widać sosnę, lokomotywa przybliżyła się, podobnie też jak i wóz konny oraz rowerzysta. Sądząc po tym jak pada cień, można domniemywać, iż mogło to być około godziny 10-tej, 11-tej. Hm... Pisząc test, przypomniałem sobie o stronie Włocławek wąskotorowy, no i znalazłem rozkład jazdy z roku 1969/70. W istocie z Włocławka wąskotorowego odjeżdżał pociąg do Sompolna o 10:43, co odpowiadałoby w przybliżeniu, temu co widać z rzucanymi cieniami przez obiekty. Osobną kwestią jest zdjęcie nr 3. to Pan "wojtek b.b. dnia 24 sierpnia 2012 napisał/a" troszkę się pomylił co do perspektywy. Wynika to z prostek analizy fotografii. Od strony cegielni widoczny budynek piekarni, odznaczałby się wyłącznie elewacją południowo-wschodnią z "wlepinym" kominem, bez elewacji południowo-zachodniej (widoczny ciąg okien na wspomniane południowo-zachodniej elewacji). Pomijam kwestie związane z odległaścią, choć są bardzo istotne. Moim zdaniem, kadr został ujęty w okolicy miejsca, gdzie obecnie znajduje się ulica Broniewskiego. Co o tym świadczy? Rżysko i zarośnięte bajoro na pierwszym planie, padające światło na budynek piekarni ( na moje jest to pora około godziny 16-ej, 17-tej) (co ciekawe, jest to pora po żniwach, czyli sierpień), kominy po lewej stronie ( celuloza i przy Jesionowej) i bodaj po lewej stronie od piekarni, budynek cukierków (PSS Społem, obecnie Kujawianki przy Wroniej).

  (0)(0)
 19. Nie zapominajcie o jeszcze jednej kapliczce na odcinku Dziewińska-Broniewskiego,tam jest teraz pusty plac a po 2 stronie też plac gdzie w soboty jest targ i czasami stoi cyrk.A ciuchcia jedzie na milion % przez Kaliska a nie Kruszyńską.A tam gdzie widać pole ze stogami i w głebi piekarnie(zdj.3)to widok własnie na dzisiejsza Kruszyńska z Kaliskiej(jeszcze pod koniec lat 70 pieklarnia stała w szczerym polu,droga była do niej polna (kończyła sie gdzieś przy bloku Planty3/7-Dziewińska) a poprawej gdzie teraz bloki były pola

  (0)(0)
 20. Nie zapominajcie o jeszcze jednej kapliczce na odcinku Dziewińska-Broniewskiego,tam jest teraz pusty plac a po 2 stronie też plac gdzie w soboty jest targ i czasami stoi cyrk.A ciuchcia jedzie na milion % przez Kaliska a nie Kruszyńską.A tam gdzie widać pole ze stogami i w głebi piekarnie(zdj.3)to widok własnie na dzisiejsza Kruszyńska z Kaliskiej(jeszcze pod koniec lat 70 pieklarnia stała w szczerym polu,droga była do niej polna (kończyła sie gdzieś przy bloku Planty3/7-Dziewińska) a poprawej gdzie teraz bloki były pola

  (0)(0)
 21. a na przeciwko obecnej biedronki na początku ulicy kaliskiej w podwórzu stoi budynek z czerwonej cegły i komin co tam było?

  (0)(1)
 22. fotka nr 1 i 2 w oddali widać kościół św. Stanisława przy ul.wiejskiej

  (0)(0)
 23. Kapliczka pozostanie historią ze zdjęć, ponieważ na tym miejscu ma powstać pawilon handlowy. Żal, bo przetrwała dwie wojny i komunę, a padnie pod żądnym kasy inwestorem.

  (0)(0)

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

osiem + 9 =