Włocławianie, odc. 1

Opublikowano 13 kwietnia 2012 w kategorii Ludzie

Było już kilka wpisów ze zdjęciami pokazującymi Włocławek, jego ulice oraz budynki, i dlatego też postanowiłem opublikować pierwszy wpis z fotografiami różnych, nieznanych włocławian bądź mieszkańców okolic.

Pierwsze ze zdjęć przedstawia oczywiście marynarzy obsługujących jeden ze statków wycieczkowych na Wiśle, bardzo popularnych już w latach 50., z których zresztą owa fotografia pochodzi (ok. 1958 roku).

Dawny Włocławek - włocławianie

Poniższe zdjęcie wykonano w słynnej sali klubu Wioślarza, podczas zebrania CRS.

Dawny Włocławek - włocławianie

Pierwsze z dwóch zdjęć wykonano praktycznie na 100% na Michelinie, który do 1975r. nie stanowił dzielnicy miasta a oddzielną gminę. Druga fotografia przedstawia zagadkowego mężczyznę w nieodgadniętym miejscu, prezentującego swoją mechaniczną szopkę bądź jasełka(?).

Dawny Włocławek - włocławianie Dawny Włocławek - włocławianie

Te dwa zdjęcia dziewczynek wykonano z całą pewnością w okolicy stacji unasienniania zwierząt (budynek w tle). Obiekt ten jest zlokalizowany na osiedlu Południe (obecnie ulica Ziębia).

Dawny Włocławek - włocławianie

Dawny Włocławek - włocławianie

Będę bardzo wdzięczny za jakikolwiek ślad bądź podpowiedź dzięki której uda się rozpoznać osobę na jednym z powyższych zdjęć. Jeżeli komukolwiek z internautów chodzi coś po głowie proszę śmiało zostawić komentarz.

PS. Jeszcze w kwestii tytułu wpisu. Oczywiście domyślam się, że nie ma żadnej pewności że przedstawieni na zdjęciach ludzie są mieszkańcami Włocławka, ale jakoś zdecydowanie ładniej brzmi mi forma „Włocławianie” niż „Ludzie” :)

Zobacz również

Komentarzy do wpisu: 7

 1. Mężczyzna z szopką to słynny pan Borkowski! Imienia nie pamiętam. Był powszechnie znany we Włocławku. W okresie po Bożym Narodzeniu chodził z tą szopką, pukał do drzwi, a gdy mu otworzono intonował kolędę swoim charakterystycznym, donośnym, wibrującym głosem. Tego głosu nie można było pomylić z żadnym innym. Borkowski chodził również na piesze pielgrzymki do Skępego (wychodziły 7 września, wracały 9) i na tych pielgrzymkach głos Borkowskiego też się wybijał spośród innych.

  (0)(0)
  • Rewelacja, jestem na prawdę bardzo wdzięczny za wszystkie informacje; podziwiam taką wiedzę :) Zapraszam częściej, myślę że z Pana pomocą uda się rozwikłać niejedną zagadkę. Pozdrowienia!

   (0)(0)
  • Jeżeli dobrze odczytuję zapiski na arkuszu w który zawinięte są negatywy to zdjęcie p. Borkowskiego wykonano 22 lutego 1960 roku.

   (0)(0)
  • Ja wiem że Pan Borkowski mieszkał na Królewieckiej 9 w tamtych czasach była to Obrońców Stalingradu 9.

   (0)(0)
 2. Dzięki za miłe słowa. Też pozdrawiam i czekam na więcej zdjęć :-)

  (0)(0)
 3. super zdjecia.

  (0)(0)
 4. pozdrawiam wszystkich ktorzy kochaja stary wloclawek.

  (1)(0)

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

6 × jeden =