Stary kościół w Michelinie

Opublikowano 19 kwietnia 2012 w kategorii Kościoły

Stary kościół w Michelinie został rozebrany mniej więcej na przełomie lat 80. i 90. XX w. Tą akurat budowlę pamiętam osobiście, więc nie mogło to być wcześniej. Stał on na miejscu obecnego kościoła pw. Ducha Świętego, chociaż dokładnej lokalizacji nie potrafię już niestety określić.

Dawny Włocławek - Stary kościół w Michelinie

Dawny Włocławek - Stary kościół w Michelinie

Ksiądz widoczny na ostatnim zdjęciu jest prawdopodobnie ówczesnym proboszczem parafii w Michelinie. Jego osoba występuje wielokrotnie na odnalezionych zdjęciach z różnych komunii oraz pogrzebów. Może ktoś pamięta jego nazwisko?

Dawny Włocławek - Ksiądz proboszcz

PS. Z pomocą ks. Witolda Dorsza udało się uzyskać informacje, że na powyższym zdjęciu przedstawiony jest ks. Tadeusz Kania, proboszcz par. Ducha Św. w Michelinie w latach 1956-1958. Dziękujemy za cenne informacje.

Zobacz również

Komentarzy do wpisu: 2

 1. Proponuję zapytać w kurii. Tam na pewno będą wiedzieć co to za kaznodzieja!

  (0)(0)
 2. Co do lokalizacji dawnego kościoła (zdjęcie 1 i 2) - stał przy skrzyżowaniu ulic Parkowej i obecnej Kościelnej. Na zdjęciu 2, na pierwszym planie, widoczny jest od strony północno-wschodniej, od ulicy Kościelnej, biały słupek drogowy i, na lewo, sam szczyt drugiego słupka - stały one przy linii obecnej ulicy Kościelnej.
  Co do wejścia do kościoła od strony północno-zachodniej - od ulicy Parkowej, to na obu zdjęciach widać na ostatnim planie, za kościołem, na niewielkim wyniesieniu (na zdj. 2, w dolnym prawym rogu), ścianę lasku. Był to lasek po drugiej już stronie piaszczystej wtedy ulicy Parkowej.

  Ciekawostka: bodaj do końca 1957 r. ulice w Michelinie były oznaczone liczbami naturalnymi (jak w New York City!).
  I tak, ulica Parkowa była ulicą "14".

  Ksiądz Tadeusz Kania (zdj. 3) mieszkał do 1957 r. przy ulicy 14 nr 28. Chyba po otrzymaniu probostwa przeniósł się do plebanii.

  (0)(0)

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

pięć × = 15