Katedra i św. Witalis

Opublikowano 12 kwietnia 2012 w kategorii Kościoły

Pierwszy wpis w kategorii „Kościoły” nie mógł dotyczyć innego obiektu sakralnego niż Katedra pw. Wniebowzięcia NMP. W zbiorach zdjęć najsłynniejszy włocławski zabytek pojawia się dość często, więc z całą pewnością to nie ostatni post dotyczący tego budynku.

Przy okazji publikowania zdjęć katedry postanowiłem dodać również kilka ujęć kościoła pozostającego trochę – dosłownie i w przenośni – w cieniu najważniejszej świątyni. Kościół św. Witalisa, bo o nim mowa, jest najstarszym zachowanym budynkiem ceglanym w mieście i pochodzi z ok. 1330r (a więc z czasów niezwykle odległych, w których królem Polski był Władysław Łokietek). Od momentu wybudowania do 1411r. pełnił funkcję katedry. Obecnie jest kościołem seminaryjnym Wyższego Seminarium Duchownego

Gotycki kościół św. Witalisa we Włocławku Gotycki kościół św. Witalisa we Włocławku

Gotycki kościół św. Witalisa we Włocławku

Budowę katedry rozpoczęto w 1340r., jednak ukończona została dopiero w 1411, czyli rok po największej bitwie średniowiecza. Na przestrzeni wieków budynek był wielokrotnie rozbudowywany i przebudowywany. Katedra nie jest tylko zabytkiem samym w sobie, w jej wnętrzach znajduje się wiele interesujących zabytkowych dzieł sakralnych, takich jak np. wykonany przez Wita Stwosza nagrobek bpa Piotra z Bnina z 1494r. Pochodzące z 1360r. witraże są najstarszymi w Polsce umiejscowionymi w kościele katolickim.

Katedra pw. Wniebowzięcia NMP - Włocławek Katedra pw. Wniebowzięcia NMP - Włocławek

Katedra pw. Wniebowzięcia NMP - Włocławek Katedra pw. Wniebowzięcia NMP - Włocławek

PS. Dziękuję za wszystkie dobre słowa i miłe komentarze dotyczące przedstawianych zdjęć oraz samego pomysłu stworzenia takiej strony.

Zobacz również

Jeden komentarz do wpisu "Katedra i św. Witalis"

  1. Jeśli wspominać o bitwie pod Grunwaldem, to warto też zauważyć, że włocławska Katedra została ofiarowana jako wotum dziękczynne za tą bitwę oraz że gościł w niej m.in król Władysław Jagiełło , a czasem wielu innych władców Polski(np. także królowa Jadwiga)

    (0)(0)

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

8 − = siedem