Szkoła im. Ks. Jana Długosza

Opublikowano 7 maja 2012 w kategorii Budynki

Zdjęcia przedstawiające budynek przy ul. Łęgskiej. 26 Niestety nie wiadomo kiedy dokładnie fotografie zostały wykonane, w związku z tym ciężko jednoznacznie stwierdzić jaka konkretnie szkoła miała tam swoją siedzibę.

Dawny Włocławek - Szkoła przy ul. Łęgskiej 26

Dawny Włocławek - Szkoła przy ul. Łęgskiej 26

Dawny Włocławek - Szkoła przy ul. Łęgskiej 26

Zobacz również

Komentarzy do wpisu: 12

 1. Właściwie to ob. Zespół Szkół Katolickich im. ks. Jana Długosza :)

  (0)(0)
 2. W latach, kiedy chodziłam do LMK (76-81), mieścił się tam zespół szkół samochodowych. ZSZ, Technikum Samochodowe i zdaje się Studium Pomaturalne.

  (0)(0)
  • Zgadza się, ale to zdjęcie na pewno wykonano wcześniej.

   (0)(1)
 3. Są to zdjęcia z lat 50-tych.Budynek szkoły był podzielony .Od ulicy Bechiego było wejscie do Szkoły Podstawowej Nr. 2 potem Nr 6.Od ulicy Łęgskiej bylo wejście dla uczni Seminarium Katolickiego.Byłem uczniem tej szkoły podstawowej w latach 1953 do 1959.

  (0)(0)
 4. Dokładniej mówiąc, było to Niższe Seminarium Duchowne, czyli rodzaj szkoły średniej z bursą. Gros jego absolwentów po maturze trafiało do Wyższego Seminarium i zostawało księżmi (ale nie wszyscy). Chyba właśnie w roku 1960, kiedy władza ludowa odchodziła powoli od zasad odwilży popaździernikowej, budynek został cały odebrany Kościołowi. Albo prawie cały, bo w roku szkolnym 1961/62 chodziłem tam - już przez główne wejście od Łęgskiej - do Szkoły Ćwiczeń przy Liceum Pedagogicznym, które przeniosło się tutaj z III piętra LMK. Uczennice tegoż liceum - przyszłe nauczycielki - przychodziły do nas, do niższych klas podstawowych na lekcje pokazowe i próbne.
  Pamiętam, że część internatowa tego budynku (bursa) stała nieużywana, zamknięta na cztery spusty. Ale jeden chłopak znalazł tajemne wejście i grupie wtajemniczonych (m.in. mnie) pokazał pomieszczenie w piwnicy, które było "kozą". To była po prostu komórka bez okna, tylko z twardą ławką, gdzie zamykano uczniów za karę! Czytaliśmy o takich "kozach" w literaturze z XIX wieku, a tu nagle zobaczyliśmy coś takiego na własne oczy! Do dziś pamiętam ciarki na skórze i jak stamtąd w popłochu uciekaliśmy...
  Dziś myślę, że w tej piwnicy niekoniecznie zamykano krnąbrnych seminarzystów. Historia mogła być inna: wszak wszystkie szkoły za okupacji hitlerowskiej były zajęte przez Niemców na kwatery i szpitale - może więc ta piwnica to był areszt dla niesubordynowanych niemieckich żołnierzy?

  (0)(0)
  • W latach 1961/62 Liceum Pedagogiczne było na dawnej ul. Armii Czerwonej. Szkoła Ćwiczeń była w tym samym budynku od strony pl. Staszica.Do " Długosza" LP 5 przeniosło się dopiero od września 1962r.Byłem wtedy w III klasie tego Liceum. Dlatego nie mogło LP przenieść się z budynku LMK w tym czasie.Od momentu przeniesienia LP na łęgską, wejście do Szkoły Ćwiczeń było od ul. Bechiego.

   (0)(0)
 5. Obok szkoły stoi kiosk, który chyba nie stał w tym miejscu dość długo. Może ktoś pamięta w jakim okresie funkcjonował kiosk?

  (0)(0)
  • Kiosk pamiętam z okresu nauki w "szóstce"pod koniec lat pięćdziesiątych.

   (0)(0)
 6. chodziłam do tej szkoły podstawowej. Wejście było od ulicy Bechiego.

  (0)(0)
 7. Nad wejściem głównym był napis:vitewa winet literis morsed-po lacinie dokładnie nie pamietam ale mój ojciec mi tłumacył -wiedza jest zaszczytem.Szkoda że naq zdjeciu nie widać napisu.W Włocławku mieszkałem w latach 1971 -1998 Władysław Storożak

  (0)(0)
  • vita sine litteris mors est,życie bez nauki jest śmiercią.
   Treść napisu to"VITA SINE LITTERIS MORS EST" - życie bez nauki jest śmiercią.

   (1)(1)
  • Treść napisu to"VITA SINE LITTERIS MORS EST" - życie bez nauki jest śmiercią.

   (0)(0)

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

9 − = osiem