Co to za miejsca?

Opublikowano 8 lipca 2012 w kategorii Budynki

Tym razem będzie post niestandardowy. Zebrałem w nim kilka zdjęć których nie potrafię jednoznacznie umiejscowić. Wszystkie pomysły, sugestie i wspomnienia proszę zamieszczać w komentarzach.

Dawny Włocławek - zdjęcia Antoniego Sachajdaka

Dawny Włocławek - zdjęcia Antoniego Sachajdaka

Dawny Włocławek - zdjęcia Antoniego Sachajdaka

Dawny Włocławek - zdjęcia Antoniego Sachajdaka

Dawny Włocławek - zdjęcia Antoniego Sachajdaka

Dawny Włocławek - zdjęcia Antoniego Sachajdaka

Dawny Włocławek - zdjęcia Antoniego Sachajdaka

Zobacz również

Komentarzy do wpisu: 30

 1. 4 te zdjęcie (z wycieczką) to Brama Mostowa w Toruniu

  (1)(0)
 2. zdjęcie nr 5 i6 ul. Chmielna budowa internatu Liceum Pedagogicznego obecnie mieści sie w tym budynku Wyższa Szkoła Informatyki w Łodzi - Wydział Zamiejscowy we Włocławk

  (1)(0)
 3. trzy ostatnie zdjęcia pokazuja budowe Szkoły podstawowej nr 6 ( do niedawna )

  (0)(0)
  • dwa przedostatnie . Założyłem , że to ta sama budowa a takiej pewności nie mam

   (0)(0)
   • oddaje racje Pani Ewie to najpewniej Chmielna

    (0)(0)
 4. Zdjecie nr4 bo Brama Mostowa w Toruniu.

  (0)(0)
 5. zgadzam sie z pania Ewa. zdjecie 5 i 6 do obecna WSI. zdjecie robione od strony ul.Bukowej.Budynek stojacy przodem w tle to budynek mieszkalny na Chmielnej z 2 stojace szczytem to buzynki z ul Jodlowej.
  Co do sugestii "wloclawiaka" - bydynek sp6 byl zbudowany przed wojna a to juz raczej nie te czasy. w dodatku ten jak widzimy stoi frontem do ulicy a budynek sp6 stoi do ulic biegnacych obok szczytami.

  (2)(0)
 6. zdjęcia 2 i 3 to Aleksandrów Kujawski ,może 1 też

  (0)(0)
  • Z innych źródeł dochodzą informacje z których wynika, że zdjęcia wykonano w okolicach skrzyżowania dawnej Krasickiego (obecnie Długiej) z Kaliską...

   (0)(0)
 7. Zdjęcie nr 2 to kamienice na placu wolności (obecnie stoi tam SDH Kujawiak).

  (0)(1)
  • Raczej nie Plac Wolności - jak wynika np. z tych zdjęć http://www.dawnywloclawek.pl/ulice-oraz-place/plac-wolnosci/ w tym miejscu nie było jako-takich kamienic, poza tym dlaczego w tle zdjęcia nie widać Pałacyku Muhsama? :)

   (0)(0)
 8. Zdjęcia 2 i 3 wykonane z ulicy Dubois obecnie Kaliskiej, 2 na wysokości skrzyżowania z Ul. Janka Krasickiego. 3 - od strony dworca wąskotorówki i wtedy przejezdnego przejazdu kolejowego szeroki tor (czasem czekało się na przejazd kilkanaście minut). Należy pamiętać, że w tym czasie nie było jeszcze wiaduktów.

  (0)(0)
 9. Przepraszam, odwrotnie: 2 od strony dworca, 3 ze skrzyżowania z Janka Krasickiego, obecnie Długa

  (0)(0)
  • zdecydowanie Aleksandrów Kujawski założę się o milion a dokładnie ulica Fryderyka Chopina:)

   (0)(0)
 10. Zdjęcie nr 1: Mi tego typu budynki kojarzą się z kolejnictwem i domami zlokalizowanymi w pobliżu torów. Nie wiem dlaczego :)

  Jakbym miał obstawiać, to może są to okolice ulic Spółdzielczej, Starodębskiej i Wolność?

  (0)(0)
 11. Antoni Sachajdak to Twój Dziadek?

  (0)(0)
 12. Pierwsze zdjęcie przedstawia jakąś szkołę zapewne sądząc po dzieciarni.

  (0)(0)
 13. pozwole sobie nie zgodzic sie z "tele". ani zdjecie nr 2 ani nr3 nie moze byc zdjeciem ulicy Dubois. tak samo jak nie moze byc zdjeciem np. ul. 20go stycznia- co bylo moja pierwsza mysla. powod w obydwu przypadkach taki sam- obie te ulice sa prosciutkie jak drut bez jednego zakretu a jak widzimy na zdjeciach w tym przypadku jest calkiem inaczej. Tak ze io ile nie jest to faktycznie Aleksandrow (jak uwaza "fan" ) to jestesmy w kwestii zdjeci 2 i 3 w punkcie wyjscia a nie jak twierdzi autor na finiszu:)
  szukamy dalej:)

  (0)(0)
  • Czy w takim razie w Aleksandrowie znajduje się (znajdowała się) ulica Krasickiego?

   (0)(0)
   • W kwestii Aleksandrowa nie moge sie wypowiadac. nie znam tego miejsca. Obecnie ulicy Krasickiego tam nie ma. A czy byla? To juz pytanie do bardziej zorientowanych. Nie znalazlem tez tam ulicy Chopina. Moze "fan" mowil o dawnej nazwie. Jesli tam to moze poda nazwe obecna to sprobujemy to zweryfikowac.

    (0)(0)
 14. Przyglądając się zdjęciu 3 to moje spostrzeżenie że być może to ulica Chmielna. Jeden budynek po prawej stronie podobny jest do budynku jeszcze istniejącego tylko że zamiast wejścia są obecnie okna na rogu Chmielnej a REYMONTA. Bliżej po prawej jakby był kawałek rogu ulicy Jagielońskiej. Biorąc pod uwagę 2 zdjęcie to druga strona Chmielnej. To są moje spostrzeżenia.

  (0)(0)
 15. Niestety z tego samego powodu co wyzej musze zanegowac sugestie. Wszystkie stare ulice maja u nas w sumie te same "ksztalty" co w latach 50tych i 60tych. wystarczy krotka wizyta ma google maps i widzimy ze Chmielna tez jest prosta ulica.
  Latwiej napewno bedzie w sierpniu kiedy to podobno juz bedzie mozna zwiedzac Wloclawek w usludze Streetview. Wtedy wystarczy troche samozaparcia i "przejscia"sie ulicami szukajac podobienstw.
  Ma byc to sierpien ale czy faktycznie. jak narazie samochody Google nadal kraza po miescie (sam jeden wczoraj widzialem na Promiennej)

  (0)(0)
  • Zdjęcie 3 na pewno jest robione ze skrzyżowania, i na pewno jest to skrzyżowanie z ulicą Krasickiego. Jeżeli zatem jest to Włocławek to obecnie jest to ul. Długa, więc należy szukać miejsca wykonania zdjęcia przy niej właśnie. Niestety obecnie żadna z kwalifikujących się ulic nie ma łuku pasującego do tego na zdjęciu (a przynajmniej na google maps ciężko to stwierdzić), więc albo jednak "kształty" ulic o których Pan pisał się zmieniły, albo to jednak nie Włocławek...

   (0)(0)
 16. Zdjęcie nr 3: W którym roku powstał budynek dzisiejszego Hotelu Młyn? Jakby w tle (bardzo jasne, widać tylko kontury) było widać wysoki budynek a jeszcze bardziej w głębi zawiślańskie wzgórza. Według mnie to są okolice dzisiejszej ul. Kapitulnej choć wiem że kształtem nieco odbiega od dzisiejszego wyglądu.

  (0)(0)
  • Dokładnej daty nie znam, ale najpewniej powstał w XIXw. więc pod tym względem jest to możliwe że znajduje się na fotografiach... Aby jednoznacznie określić czy zastanawiamy się nad zdjęciami z Włocławka czy z Aleksandrowa napisałem maila do Wydziału Kultury UM Aleksandrowa z prośbą o pomoc :)

   (0)(0)
  • Budynek Hotelu Mlyn zbudowano w 1902r i byl on pierwotnie mlynem solnym. Co do zdjecia to mimo zarysu w glebi do konca nie jestem pewien czy nie jest to poprostu tyl jakiegos budynku mieszkalnego. Nic poza tym zarysem nie pasuje do ulicy Kapitulnej. Ani ksztalt ulicy ani budynki znajdujace sie obecnie na tej ulicy.A jak wiemy Kapitulna w bardzo duzym stopniu na stara zabudowe, a napewno ma taka w poczatkowym odcinku.

   Dla zainteresowanych proponuje strone :
   http://www.zamki.pl/messtischmaps.php
   WYglada ja zwykla mapa ale posiada suwak "Messtischblatt". proponuje powiekszyc np wloclawek do ok 70procent skali i uzyc suwaka:). bardzo przydatne do .... Trzeba samemu zobaczyc:)

   (0)(0)
 17. Zdjęcie numer 7. na pierwszym planie chmielna 33 a na drugim planie chmielna 28. 100 %

  (0)(0)
 18. zd. 1, 2 i 3 to nie Włocławek. zd. 4 Toruń. zd. 5 i 6 ul. Chmielna. Na pierwszym planie budowa internatu, na drugim planie budynek stojący frontem Nr 31. Po lewej szczytem stojącedwa budynki to Ul. Jodłowa 3 i 5. Na zdjęciu 6 widać fragment budynku Ul. Bukowa 24.
  zd. 7 ? . Może Listonosz Kaziu ma rację ale fotograf robił zdjęcie za ogrodzenia stojącego wzdłuż ulicy. Podobnie do zdjęcia czyli szczytami do ulicy są zlokalizowane budynki przy ul. Traugutta i ul. Chopina na oś. Chopina tzw. budynki B.
  Polecam GEOPORTAL na stronie UM Włocławek, pomaga w ustalaniu adresów.

  (1)(0)
 19. Więc co do trzeciego zdjęcia chciałem sprostować swoją poprzednią wypowiedz. Sprawdzałem to jest na 100% ul. Kapitulna stoi jeszcze ten sklep tylko ze zmienionym dachem jak się przyjrzeć to w oddali widać fragment wiaduktu kolejowego. Pozdrawiam

  (0)(0)

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

sześć − = 5